FREN TESTİ

Bir motorlu taşıtın en hayati bileşeni nedir dendiğinde, yaygın cevap kuşkusuz frenler olacaktır. Aracınızın can güvenliğiniz bakımından en hassas bileşeni olan frenlerin kusursuz biçimde çalışması yalnızca bir gereksinim değil, kanuni bir zorunluluktur. Zorunlu araç muayenesinin de en çok dikkat edilen ve kusuru kabul edilmeyen bu safhası; firmamız tarafından sunulan oto ekspertiz işlemlerinde özenle kontrol edilen aşamadır. Aracın tüm güvenlik donanımlarından ok daha büyük önem arz eden bu bileşenini, özel araçlarla kontrol eder ve hassas testlere tabi tutarız. Oto ekspertiz işlemlerinde, hayati risk ihtiva eden diğer unsurlarda olduğu gibi bu unsurda da en net sonuçların elde edileceği araçlar kullanılarak sonuç elde edilir.

Fren Testi Nasıl Yapılır?

Fren testi, bilgisayar donanımları ile gerçekleştirilen bir testtir. İnsan algıları bazı noktalarda doğru sonuçların ortaya konulabilmesi için yeterli olmadığından, bu testlerin, özel araçlarla yapılması zorunludur. Ayrıca, gözle görülmeyen ve özel durumlar haricinde anlaşılması mümkün olmayan donanım arızalarının da Antalya oto analiz işlemleri kapsamında firmamız tarafından tespiti mümkündür. Bu test sırasında;

Fren Diskleri
Kampanalar (varsa)
Fren balataları
Fren Merkezleri
Sensörler
Halatlar ve hidrolik donanım
Servo kontrolü
Abs (ve benzeri elektronik donanımlar)
El freni

Bileşenleri hassasiyetle kontrol edilir. Tüm safhalar ayrı ayrı raporlandırılır ve frenlerin ağırlıklarından stabilite testlerine kadar bir çok kontrol gerçekleştirilir.

Fren Kontrolü Neden Önemlidir?

Fren kontrolü ikinci el oto alım satımı bakımından büyük bir kriter gibi görünmese de, majör arızalar hayati risk barındırır. Bu nedenle; aracın satın alındıktan sonra hangi bakımlara girmesi gerektiğini anlamak ve aracı bu durumları dikkate alarak kullanmak bakımından bu test önemlidir. Ayrıca, bu arızalar da, diğer majör arızalar gibi yüksek maliyetleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle oto ekspertiz işlemlerinde bu aşama da en az diğer aşamalar kadar ikinci el araç alımı sırsında önemle değerlendirilmesi gereken bir kriterdir.

HER TÜRLÜ SORU VE FİYAT BİLGİSİ İÇİN İRTİBAT KURABİLİRSİNİZ.

Design by TemelDesign.xyz.